Їжаки – це унікальні створіння, з якими можна зустрітися на дачних ділянках у теплу пору року. Ці невеликі звірята з колючками ведуть переважно нічний спосіб життя, рятуючись від денного світла у своїх надійних гніздах.

Однак, незважаючи на свій дикий статус, вони давно стали бажаними гостями для багатьох городників.

Їжачок, скріншот із відео
Їжачок, скріншот із відео

Справа в тому, що їжаки є справжніми помічниками у боротьбі зі шкідниками. Їхній раціон складається переважно з равликів, жуків, гусениць і дрібних гризунів, здатних завдати чималої шкоди майбутньому врожаю. Отже, присутність цих колючих мисливців на ділянці є запорукою успішного захисту рослин від шкідливих комах та гризунів.

Втім, не варто забувати, що їжаки є дикими тваринами, і певні застереження при взаємодії з ними цілком виправдані.

Популярні новини зараз
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень Дають лише 3 дні: в Україні змінилися правила повісток поштою, що це змінює для чоловіків В Україні змінюють "заморожені" тарифи: які послуги подорожчали більше за інші, є і 60% росту Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Показати ще

По-перше, вони можуть пошкодити гнізда дрібних птахів, полюючи яйця або пташенят. По-друге, як і більшість тварин, їжаки можуть переносити хвороботворні бактерії. А їх гострі зуби здатні завдати досить неприємних укусів. Тож торкатися цих створінь руками буде небезпечно.

Їжачок, фото: скріншот з відео
Їжачок, фото: скріншот з відео

Втім, полегшити життя своїм колючим помічникам цілком можливо, регулярно залишаючи для них підгодовування. Їжаки – всеїдні тварини, тому за смаком їм припадуть як білкова їжа (м'ясо, фарш, яйця), так і злакові (макарони, рис, хліб) та фрукти та горіхи. Не забувайте також про питну воду.

Нагадаємо, сусіди заздрять: як отримати багатий урожай баклажанів, почавши з розсади

Як повідомляв "Знай.ua", земельний податок можна не платити: кому дали такі привілеї

Знай.uа писав, як виростити моркву, щоб заздрили всі сусіди: поради з прополювання, проріджування та пропушування